سایر مطالب

۲۷

بهمن ماه

۱۳۹۸

نقش سنگ های قیمتی در طراحی جواهرات

۲۶

مرداد ماه

۱۴۰۰

طلا روی نردبان ارز ؛ ارز بر پشت بام سیاست

۲۸

دی ماه

۱۴۰۰

سرکی به دنیای زیور آلات عجیب

گنجینه های فرعون طلایی

۲۰

آذر ماه

۱۴۰۰

چکیده

تابوت طلای خالص (به وزن ۱۱۰.۴ کیلوگرم) به شکل مومیایی، در تابوت وسط پیدا شد. در پارچه کتانی پیچیده شده بود که تمام تابوت به جز صورت را پوشانده بود. این تابوت اکنون در موزه مصر نگهداری می شود. ب...

تابوت طلای خالص (به وزن ۱۱۰.۴ کیلوگرم) به شکل مومیایی، در تابوت وسط پیدا شد. در پارچه کتانی پیچیده شده بود که تمام تابوت به جز صورت را پوشانده بود. این تابوت اکنون در موزه مصر نگهداری می شود. با باز کردن تابوت، ماسک طلایی معروف پادشاه جوان در اطراف سر مومیایی ظاهر شد.

 

توت عنخ آمون، یا “فرعون طلایی” که در سطح بین المللی شناخته می شود، به شکل مومیایی در تابوت طلای خالص (به وزن ۱۱۰.۴ کیلوگرم) پیدا شد. در پارچه کتانی پیچیده شده بود که تمام تابوت به جز صورت را پوشانده بود. این تابوت اکنون در موزه مصر نگهداری می شود. با باز کردن تابوت، ماسک طلایی و معروف پادشاه جوان اولین چیزی بود که دیده شد.

ماسک طلایی

به گزارش سرویس هنری گلدنیوز، بیش از ۳۰۰۰ گنج برای کمک به توت عنخ آمون در زندگی پس از مرگش در مقبره او قرار داده شده است. دیوارهای محل دفن با صحنه هایی از سفر او به جهان آخرت نقاشی شده بود. این اتاق شامل چهار زیارتگاه طلاکاری شده بود که داخل آن یک تابوت قرمز کوارتزیتی حاوی سه تابوت تودرتو قرار داشت. مومیایی توت عنخ آمون در درونی ترین تابوت که از طلای جامد ساخته شده و تقریباً ۱۱۰.۴ کیلوگرم وزن دارد، قرار داشت. بدن او را با کتان پیچیده و روی صورتش ماسک طلایی نفیسی گذاشته بودند.

تابوت های چند لایه فرعون طلایی

توت عنخ آمون، یا “فرعون طلایی” که در سطح بین المللی شناخته می شود، یکی از پادشاهان سلسله هجدهم پادشاهی جدید بود. او به دلیل مرگ در اوج جوانی و همچنین به دلیل اینکه مقبره و گنجینه های کامل او به همان روشی که در ابتدا دفن شده بودند کشف شد، به یکی از مشهورترین فراعنه تبدیل شد.

توت عنخ آمون در مقبره معروف خود “قبرستان ۶۲” در دره پادشاهان مصر به خاک سپرده شد. در ۴ نوامبر ۱۹۲۲ توسط هاوارد کارتر، باستان شناس بریتانیایی، کشف شد. این کشف باعث سر و صدای رسانه ای گسترده در سراسر جهان شد. دو سال پس از کشف مقبره، در ۳ ژانویه ۱۹۲۴، کارتر تابوت فرعون را پیدا کرد.

تابوتی از سنگ کوارتزیت

ابعاد اتاق دفن فرعون طلایی تقریباً ۶ متر در ۴ متر است و شامل تابوت مستطیلی اصلی ساخته شده از سنگ کوارتزیت است. گوشه های آن با چهار مجسمه خدایان تزئین شده است که بال های خود را برای محافظت از تابوت و هر آنچه در آن است باز کرده اند.

تابوت طلایی داخلی

تابوت طلای خالص (به وزن ۱۱۰.۴ کیلوگرم) به شکل مومیایی، در تابوت وسط پیدا شد. در پارچه کتانی پیچیده شده بود که تمام تابوت به جز صورت را پوشانده بود. این تابوت اکنون در موزه مصر نگهداری می شود. با باز کردن تابوت، ماسک طلایی معروف پادشاه جوان در اطراف سر مومیایی ظاهر شد.

تابوت طلایی وسطی

این تابوت در داخل تابوت طلاکاری شده بیرونی قرار داشت. از چوبی ساخته شده بود که با ورقه های طلا پوشانده شده و روی تکه های خمیر شیشه ای پلی کروم پوشیده شده بود.

تابوت بیرونی طلاکاری شده

تابوت از چوب طلاکاری شده ساخته شده بود و پادشاه را به عنوان خدای اوزیریس نشان می داد. دست‌ ها با ورق طلا پوشانده شده و روی سینه به صورت ضربدری قرار گرفته بود. نشان‌ های سلطنتی با خمیر شیشه‌ ای آبی و قرمز منبت شده و تابوت دارای دسته های نقره ای است که برای جابجایی درب آن استفاده میشده است. ابعاد تابوت عبارتند از: طول ۲۲۳.۵ سانتی متر، عرض ۸۳.۸ سانتی متر، ارتفاع ۱۰۵.۵ سانتی متر.

پس از انتقال تابوت های میانی و داخلی به موزه مصر، تابوت بیرونی از زمان کشف آن در سال ۱۹۲۲ در قبرستان باقی ماند تا اینکه در ۱۲ ژوئیه ۲۰۱۹ به موزه بزرگ مصر منتقل شد تا بازسازی و محافظت شود.

مرمت

پس از بررسی دقیق تابوت طلاکاری شده خارجی در گورستان در دره پادشاهان مشخص شد که ضعف شدید، ترک و ریزش در لایه های طلاکاری شده به ویژه در پوشش و پایه وجود دارد که نیاز به مداخله و مرمت سریع دارد.

لذا پس از هماهنگی با پلیس گردشگری و آثار باستانی و پس از پیچیدن تابوت توسط متخصصین مرمت وزارت آثار باستانی و پس از اطمینان از ایمنی آن در حین حمل و نقل و استفاده از امکانات ضد لرزش در حین حمل و نقل، به موزه بزرگ مصر منتقل شد. پس از ورود، تابوت در ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۹ به مدت هفت روز در سالن ایزوله موزه بزرگ مصر نگهداری شد.

تکمیل طرح مرمت تابوت از ۲۲ ژوئیه ۲۰۱۹ آغاز شد که شامل انجام برخی بررسی ها و آنالیزها نیز می شد. تمیز کردن مکانیکی و تمیز کردن مرطوب با توجه به نتایج این بررسی ها، انجام می شود. سپس لایه ها مجدداً در محل مناسب خود نصب می شوند و به دنبال آن استحکام همه جانبه تابوت انجام می شود.


 پادشاه توت عنخ آمون تا زمان مرگش در سن ۱۹ سالگی، حدود ۱۳۲۴ قبل از میلاد، به مدت ۱۰ سال به عنوان فرعون بر مصر حکومت کرد. او تا سال ۱۹۲۲ به سختی برای دنیای مدرن شناخته شده بود.زمانی که هاوارد کارتر باستان شناس بریتانیایی از دری عبور کرد و وارد آرامگاه پسر فرعون که بیش از ۳۲۰۰ سال مهر و موم شده بود شد، گنجینه عظیم آثار و گنج این مقبره که قرار بود پادشاه را در زندگی پس از مرگ همراهی کند، حقایق باورنکردنی را در مورد زندگی سلطنتی در مصر باستان فاش کرد و به سرعت پادشاه توت را به معروف ترین فرعون جهان تبدیل کرد.

شاه توت: نسب سلطنتی

آزمایشات ژنتیکی تأیید کرده است که پادشاه توت نوه فرعون بزرگ آمنهوتپ سوم، و تقریباً به طور قطع پسر آخناتون، شخصیتی بحث برانگیز در تاریخ سلسله هجدهم پادشاهی جدید مصر (حدود ۱۵۵۰ تا ۱۲۹۵ قبل از میلاد) بوده است. آخناتون یک نظام مذهبی چند صد ساله را برای پرستش یک خدای واحد، خدای خورشید آتن، تغییر داد و پایتخت مذهبی مصر را از تبس به عمارنا منتقل کرد. پس از مرگ آخناتون، دو فرعون برای مدت کوتاهی سلطنت کردند تا اینکه شاهزاده ۹ ساله که در آن زمان توتانخاتن نامیده می شد، تاج و تخت را به دست گرفت.

از خرافه تا حقیقت

لرد کارناروون، حامی کارتر، چهار ماه پس از اولین ورود به مقبره درگذشت.وی باعث شد روزنامه ‌نگاران «نفرین فراعنه‌ها» را رایج کنند و ادعا کنند که نوشته های روی دیوارهای مقبره نوید مرگ سریع را به کسانی می‌دهد که مزاحم پادشاه توت می شوند.

بیش از ده ها مرگ به این نفرین نسبت داده شده است، اما مطالعات نشان داده است که افرادی که وارد مقبره شده اند به طور متوسط ​​به اندازه همتایان خود که وارد مقبره نشده اند زندگی کرده اند.

توت عنخ آمون پرستش خدای آمون را احیا کرد. تبس را به عنوان یک مرکز مذهبی بازگرداند و انتهای نام خود را تغییر داد تا نشان دهنده وفاداری سلطنتی به خدای خالق آمون باشد.

مشاهده ادامه مطلب در سایت گلد نیوز